Všichni očekávali, již při první vlně koronaviru, že dojde k poklesu cen nemovitostí. Momentálně se nacházíme v druhé vlně a opak je stále pravdou. Ačkoliv počet nabízených nemovitostí poklesl, poptávka je vyšší než kdy dříve. Ceny bytů, ceny domů i ceny pozemků stále rostou. Banky však očekávají pokles. Je možné, že vám kvůli tomu spadne odhad nemovitosti pro hypotéku?
Česká Národní Banka ve své zprávě o finanční stabilitě z listopadu uvádí, že ceny nemovitostí považuje za nadhodnocené o 17-25%. Už to, že ČNB si je vědoma umělé vytvořené cenové bubliny, značí, že pád cen nemusí být daleko.
Úvěrové moratorium, které umožňovalo klientům bank si od jara odkládat splátky, skončilo s posledním říjnovým dnem. Banky se po jeho po konci obávají rostoucí neschopnosti splácet. Mimo jiné i vzhledem k postupným ekonomickým dopadům pandemie Covid-19, tudíž začínají být opatrnější.
Odhad ceny nemovitosti pro hypotéku slouží bance k tomu, aby si byla jistá, že nemovitost nemá nižší hodnotu, než kolik na ní klientovi půjčuje. Pro případ, že by nebyl klient schopen splácet a nemovitost by propadla bance, bude chtít z její dražby nebo prodeje srovnat vzniklé pohledávky. Již teď by, dle doporučení, banky měly půjčovat pouze 80% z odhadní ceny a zbytek nechat doplatit klienta z vlastních úspor.
Ve chvíli, kdy banky z opatrnosti ještě více podhodnotí odhad ceny nemovitosti, někteří žadatelé nemusí na danou výši hypotéky ani dosáhnout, z důvodu nedostatečných úspor.
Kupujete-li rodinný dům za 4,5 milionu Kč, potřebujete tak v případě hypotéky s ukazatelem LTV 80% z vlastních úspor zafinancovat 900 tisíc Kč. Pokud však banka odhadne hodnotu nemovitosti na pouhé 4 miliony, půjčí vám pouze 3,2 milionu a vy tak místo zmíněných 900 tisíc, zaplatíte 1,3 milionu z vlastních peněz.
Jistou září naděje je paradoxně sám koronavirus. Konkrétně uvolnění, která s sebou přinesl. ČNB díky koronavirové krizi uvolnila restrikce pro banky a umožnila jim tak poskytovat více klientům hypotéku LTV ukazatelem 90%. Je však nutno podotknout, že většina žadatelů o úvěr stále využívá hypotéku ve výši 80%. „Devadesátiprocentní“ hypotéka s sebou totiž nese, mimo jiné, i vyšší úrokovou sazbu.
Potřebujete zdarma pomoci s financováním?
Napište mi.