Nemovitost na hypotéku

Je vhodný čas koupit byt nebo dům na hypotéku? 

Potřebujete řešit vaše nové bydlení a zvažujete, zda je vhodný čas koupit nemovitost na hypotéku. Jaká je situace na hypotečním trhu a co v nejbližší době můžeme očekávat?

Už v minulém roce jsme psali, že rostoucí sazby budou realitou. Jak jste asi zaznamenali, tak začátkem května došlo k dalšímu navýšení základní úrokové sazby o 0,75 % na 5,75 %. Je tedy zřejmé, že bankéři z ČNB v boji s inflací zdaleka nekončí a tím pádem budou úrokové sazby u hypoték i nadále stoupat. 

Ačkoliv jsme na to téměř všichni zapomněli, takové sazby tady již v minulosti byly. Pár věcí se ale změnilo výrazně. A to vysoké ceny nemovitostí, ceny stavebního materiálu a energii. I když by se mohlo zdát, že v současných podmínkách musí cenová bublina splasknout, zatím tomu tak není. 

Jaká je aktuální situace na trhu s nemovitostmi?

Vzhledem k aktuální situaci i změnám podmínek pro poskytování hypoték je na trhu s realitami už teď cítit mírné ochlazení poptávky, což signalizuje trend postupného vyrovnávání nabídky a poptávky. Klientů, kteří poptávají nemovitost je pro zatím stále dostatek, ale ve srovnání s minulým rokem došlo k citelnému poklesu ve většině lokalit v ČR. Pryč jsou časy, kdy se na prohlídku hlásilo několik desítek zájemců. 

Pokud se tento trend potvrdí, bude na trhu vlivem rostoucích sazeb hypoték a dalších ovlivňujících faktorů velký počet nemovitostí, které budou za stávající ceny neprodejné.

Koupit nemovitost nebo počkat?

Mnoho zájemců o koupi se nyní nachází v takzvané vyčkávací fázi. Ten, kdo nutně nemusí řešit otázku vlastního bydlení, pravděpodobně počká na příznivější okamžik. Otázkou je, kdy a zda takový okamžik nastane? Na druhé straně jsou tu zájemci, kteří koupi nemovitosti řešit potřebují, a hlavně pro ně jsou určeny následující řádky.

Dle ekonomických výhledů vysoká inflace jen tak nezmizí a nějakou dobu tu s námi bude. Pokud tedy nyní potřebujete koupit vlastní nemovitost, tak nečekejte, jelikož s největší pravděpodobností není na co. 

Může se totiž stát, že se v příštím roce vrátíme na úrovně sazeb z roku 1999 a není vyloučené, že hypotéky se budou rychle blížit k 10 %. Už nyní se na základě rozhodnutí bankovní rady ČNB očekává, že se průměrná úroková sazba u hypotečního úvěru dostane v druhé polovině tohoto roku k 7 %. Navíc v červnu ČNB bude dle vyjádření dále zvyšovat sazby s cílem krotit vysokou inflaci. Pokud tedy nechcete čekat pár let než se sazby vrátí na snesitelnou úroveň z minulých let, tak rozhodně neváhejte. 

Doporučení pro vás:

  • Vždy si důkladně spočítejte vaší rodinnou ekonomickou situaci
  • Neberte si hypotéku „na krev“, to znamená, vždy si zachovejte dostatečnou měsíční finanční rezervu
  • Nastavte si splatnost úvěru na co nejdelší dobu (v dalším fixačním období můžete upravit)
  • Za stávající situace nefixujte déle než na tři roky
  • Využijte maximální podíl vlastních prostředků
  • Požádejte o pomoc úvěrového specialistu, který Vám najde tu nejvhodnější variantu financování.

Potřebujete zdarma pomoci s financováním?
Napište mi.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů